Szczepienie HPV Warszawa

Szczepienie HPV

Szczepionka przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV

Szczepionka przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV należy do szczepień zalecanych, według polskiego Programu Szczepień Ochronnych. Trwa dyskusja, czy szczepienia przeciw HPV nie włączyć do grupy szczepień obowiązkowych. Czym są szczepionki przeciwko HPV i dla kogo jest zalecana?

Co musisz wiedzieć?

Kogo szczepimy

Młode dziewczęta i chłopców, kobiety i mężczyn

Działania niepożądane

Szczepionka jest dobrze tolerowana. Niewiele działań niepożądanych (ból w miejscu wstrzyknięcia, zaczerwienienie , świąd, obrzęk, zmęczenie, ból głowy i mięśni)

Co daje nam szczepienie?

Chroni przed zachorowalnością na nowotwory, takie jak rak szyjki macicy, prącia, odbytu, przestrzeni ustno-gardłowej

Wirus HPV (Human Papillomavirus)

Wyróżniamy ok. 150 typów chorobotwórczych tego wirusa, w tym 16 i 18 wysoko onkogenne. To one powodują zmiany przedrakowe i za raka szyjki macicy. Wirusy HPV mogą też powodować raka przestrzeni ustno-gardłowej, prącia, odbytu, sromu. Szacuje się, że wirusem HPV zakażonych jest lub będzie 50-80%  aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn.

Jakie choroby powodują wirusy HPV

 • Zmiany przedrakowe oraz rak szyjki macicy
 • Mogą prowadzić do raka odbytu, pochwy, sromu, prącia oraz przestrzeni ustno-gardłowej

Szczepionki przeciw wirusowi HPV

Dostępne są 3 rodzaje szczepionek i każda z nich chroni przed najbardziej onkogennymi typami wirusa HPV:

 • 2-walentna
 • 4-walentna
 • 9-walentna

Szczepić mogą się zarówno dziewczęta, jak i chłopcy, którzy nie rozpoczęli jeszcze aktywności seksualnej. Szczepienie zadziała również u dorosłych kobiet i mężczyzn, z tym, że w mniejszym stopniu. Niemniej warto z nich skorzystać i obniżyć ryzyko wystąpienia raka.

Przed czym chroni szczepienie na HPV?

 • Chroni przed zmianami nowotworowymi i nowotworami narządów płciowych (szyjki macicy, sromu, pochwy, prącia, odbytu, przestrzeni ustno-gardłowej)
 • Brodawkami narządów płciowych
 • Zapobiega większości przypadków raka szyjki macicy

Efekty szczepień przeciw wirusowi HPV

Kraje, które od 10 lat prowadzą profilaktykę raka szyjki macicy i włączyły do programu szczepień tę szczepionkę, odnotowują 90% redukcję infekcji tym wirusem. W tym typów 16 i 18. O tyle samo procent zmniejszyła się też liczba chorych na brodawki narządów płciowych. Udało się zmniejszyć o 85% liczbę patologii wysokiego stopnia szyjki macicy.

Umów się na wizytę lub konsulatacje  Opinie o zabiegu

  Zaszczepiłam córkę, nie miała żadnych objawów niepożądanych po szczepieniu oprócz stanu podgorączkowego. Została 1 dzień w domu.

  Bogusława J.

  Cieszę się, że mogłam zaszczepić córkę, bo w mojej rodzinie występował już rak szyjki macicy. Ja również się zaszczepiłam, mimo że mam 35 lat.

  Magdalena B.

  Dobrze, że jest możliwość zaszczepienia przed HPV. Jestem obciążona genetycznie, więc postanowiłam zaszczepić siebie i dwie córki.

  Ewa K.

  Szczepienie przebiegło sprawnie, dziękuję Panu doktorowi o poinformowaniu nas o takiej możliwości. Zaszczepiłam córkę w wieku 11 lat.

  Aneta M.

  Zabiegi wykonuje
  Lek. Maciej Pabisiak
  Specjalista ginekolog-położnik

  Zobacz więcej
  Zobacz inne zabiegi
  Cytologia płynna

  Zobacz więcej
  Labioplastyka

  Zobacz więcej
  leczenie nietrzymania moczu
  Leczenie nietrzymania moczu

  Zobacz więcej